Arama Motorları Nelerdir ? İsimleri ve Listesi

Arama motorları İnternet’te bulunan içeriklere ulaşmamızı sağlayan, web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabiriminden oluşan bir mekanizmadır. Web robotu, Web siteleri arasındaki bağlantıları, URL’leri, kullanarak İnternet’teki web sitelerini otomatik olarak gezer ve gezindiği

Web sitelerinin içeriklerini saklar. Bu içerikler arama indeksleri biçiminde saklanarak hızlı bir şekilde sorgulanabilir hale getirilir. Kullanıcı arabirimi ise bizim anahtar kelimeler ve arama operatörleriyle bu indeksler içerisinde arama yapmamızı sağlar. Arama motorları, Web’te istediğimiz bilgiye, habere, Web sitelerine, sosyal medya araçlarına, e-posta servislerine, çeşitli görsellere ve videolara ulaşmak için en sık kullandığımız araçların başında gelmektedir. Dünya genelinde en yaygın kullanılan arama motorları başta Google olmak üzere Bing, Yandex,Yahoo ve Mynet olarak sıralanabilir.

Arama motorlarında daha detaylı aramalar yapabilmek ve amacınıza uygun sonuçlara ulaşmak için bazı özel karakterleri ve kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu özel karakterler ve kelimeler arama motorundan arama motoruna farklılık gösterebilir. Burada Google ve Bing arama motoru için yaygın olarak kullanılan bazı noktalama işaretleri, simgeler ve operatörlere yer verilmiştir.

  • Bir kelimenin veya sitenin önüne tire (-) eklediğinizde o kelimeyi veya siteyi içeren sonuçlar hariç tutulur. Google – forum yazarsak forum kelimesi geçen siteleri göstermeyecektir.
  • Bir kelimenin veya sitenin önüne tire (+) eklediğinizde o kelimeyi veya siteyi içeren sonuçlar dahil edilir.

Google Arama Motorları

1988 yılında kurulan Sergery Brin ve Lary Page tarafından kurulan Google, dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motorudur. Google arama motoru, web sitelerini, 200’den fazla sinyal ve patentli PageRank algoritması gibi bir dizi teknik kullanarak değerlendirir. PageRank , web sitelerinin başka hangi web sayfaları tarafından en iyi bilgi kaynağı olarak gösterildiğini analiz eder  ve en çoktan en aza oy alan bilgi kaynağına göre web sitelerini listeler.

Google arama motoru ile görsel her türlü materyali arayabilirsiniz. Örneğin; görmeyi istediğiniz ancak bir türlü fırsat bulup ziyaret edemediğiniz bir ülkeye ilişkin resimlere göz atabilirsiniz veya bir konuya ilişkin sunum tasarlamak için görsellerden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde Google arama motorunun video, kitap, haber, uygulama arama desteği bulunmaktadır. Google geçmişe ilişkin arama kayıtlarınızı tatr ve bilgisayara indirmenize izin verir. Ayrıca Google arama motorundaki küresel ve yerel değerlere göre,günün anlam ve önemine uygun tasarlanan eğlenceli logolar (Doodle), kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

Bing Arama Motoru

Bing, Microsoft şirketinin daha önce bilinen adıyla Live Search, Windows Live Search ya da MSN Search yerine kullanıma sunduğu bir arama motorudur. 2009 yılında deneme çalışmaları başlayan Bing arama motoru kullanıcıların İnternet’te arama yapma alışkanlıklarını değiştirme iddiasıyla ortaya çıktı.

Bing ’deki en önemli yenilik ise Web sitelerine bağlantı vermenin dışında alt başlıklar halinde bilgilerin de listelenmesidir. Bin arama motoru Türkçe dahil 58 dilde kullanabilme özelliğine sahip. Bing ’in dikkat çeken bir diğer özelliği ise sürekli değişen arka planıdır. Bu arka plan özelliğini Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 işletim sistemlerinde ekran koruyucu olarak ayarlamak da mümkündür.

Yandex Arama Motoru

Yandex, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta, çeviri, harita gibi birçok farklı İnternet servisi sunmayı amaçlayan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır. Yandex arama motorunun öne çıkan özelliği küresel ve yerel özellikleri birleştirerek coğrafi konum bazlı kişiselleştirilebilen uygulamalar sunmasıdır.

Yandex arama motoru; web, görsel ve video arama yapmaya izin vermektedir. Bununla birlikte harita özelliği işe kullanıcıların bulunduğu konuma ilişkin hava sıcaklığı gösterir, yakın yerlerdeki restoran, oteller, kafeler, otellerin konum bilgilerini gösterir. Yandex’in ara yüzünden ürün arama ve fiyat karşılaştırma rehberi sunan market aracı yer almaktadır. Rusya piyasasında liderliğini sürdüren Yandex arama motoru, son Yıllarda Türkiye’de oldukça popüler olmaya başlamıştır.Özellikle büyük şehirlerde sürücülerin trafik durumuna ilişkin bilgi almak için başvurdukları İnternet uyulması arasında Yandex Trafik ’in öne çıktığı gözlenmektedir.

Yandex, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta, çeviri, harita gibi birçok farklı İnternet servisi sunmayı amaçlayan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır. Yandex arama motorunun öne çıkan özelliği küresel ve yerel özellikleri birleştirerek coğrafi konum bazlı kişiselleştirilebilen uygulamalar sunmasıdır. Yandex’in ara yüzünden ürün arama ve fiyat karşılaştırma rehberi sunan market aracı yer almaktadır.

Mynet Arama Motoru

1998 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Türkçe portalı olan Mynet, kullanıcıların türüm faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirecebilecekleri interaktif bir platform sunmayı amaçlamaktadır.

Arama yapmak için arama kutucuğuna anahtar kelimeleri yazmanız yeterlidir. Bununla birlikte nerede arama yapmak istediğinize ilişkin Tüm Web ve Mynet içinde gibi seçenekler sunar. Ayrıca Haber, Spor, Finans, Magazin, Video, Galeri, Kadın, ve Sinema gibi kategoriler içinde arama yapabilirsiniz. Türkçe olmasından dolayı, özellikle yabancı dil bilmeyen vatandaşlarımız için oldukça kullanışlı bilgi portalıdır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.