Finansal Krizler Nedir?

Finansal Krizler

Modern ekonomide, küresel finansal krizler en yaygın finansal olaylardan biridir. Bunun sonuçları küreseldir ve hem bireysel işletmelere hem de bütün devletlere zarar verir.

Çok sayıda insan mevduatlarını iade etmek isterse ve banka tüm fonları derhal tüm müşterilere iade edemezse, bir bankacılık krizi meydana gelir. Sonuçta, bankalar ve finansal yapılar diğer yatırımcıların pahasına yeni müşterilere borç verebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, dış yardım olmadan borçlarını geri ödeyemezler. Bu durum birden fazla banka ile bir kerede olmuşsa, bankacılık krizi genellikle sistemik olarak adlandırılır.

Kriz sırasında girişimcilere kredi verilmesi, bazı işletmelerin ve şirketlerin çalışmalarını olumsuz yönde etkiliyor. Ülkedeki yabancı ve ulusal para sayısındaki düşüş, temel olarak döviz talebinde bir artışa yol açmaktadır. Döviz rezervleri bile her zaman artan talebi karşılayamamaktadır. Ardından para biriminin değeri değişmeye başlar ve diğer küresel reel finansal sektörleri etkiler. Döviz krizi, hem spekülatif saldırılar nedeniyle hem de belirli bir ülkenin hükümetinin gönüllü eylemleri nedeniyle ortaya çıkabilir.

Finansal Krizler Nasıl Engellenebilir?

Öncelikle finansal krizlerin meydana gelmesi için bazı belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerin uzmanlar tarafından dikkatli şekilde takip edilmesi, bu takipler sonucunda önlemlerin alınması, önlemler sonucunda da politikaların doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Bilindiği üzere bu tür krizler, yalnızca ülkeyi değil; tüm dünyayı etkiler. Bu yüzden titiz çalışmaların yapılması büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.