İyi bir ceza avukatı

Türkiye sınırları dâhilinde avukatlık mesleği herhangi bir branşa ayrılan bir meslek dalı değildir. Fakat halk arasında özellikle belirli davalara bakan avukatlara bazı sıfatlandırmalar yapılmaktadır. Bunlardan biriside ceza avukatlarıdır. Bu yazıda anlatılacakların daha kolay ve sağlıklı anlaşılması için bizde bu sıfatlandırmadan yararlanacağız. Unutmayın bu sıfatlandırmalar yasal olarak yoktur.
Ceza avukatlarının görevi, Ceza Mahkemeleri tarafınca görülen davalar dâhilinde mağdur bireylerin, müşteki ya da sanıkların adil bir şekilde yargılanabilmeleri için savunma görevini üstlenmek ve savunduğu kişilerin haklarını en iyi şekilde korumaktır. Bunun yanı sıra dava henüz mahkemeye intikal etmeden önceki süreçlerde de müvekkilini en iyi şekilde savunmak ve haklarını korumakla görevlilerdir. Kanunlar gereğince suç eylemi içerisinde yer alan bireylerin işledikleri suçlardan ötürü yargılanmaları sonucunda oldukça ağır cezalar alabilirler. Bir diğer yandan herhangi bir suç eylemi sonucunda mağdur olan kişilerde sahip oldukları hakların zarar görmesini istememektedir. Bu durumların hepsi için ceza avukatlarının büyük bir sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir. Üstlenmiş oldukları bu büyük sorumlulukları yerine getirmek için oldukça dikkatli ve titiz bir şekilde çalışma yapmaları ve açılmış olan dava dosyasını en ince detayına kadar dikkatli bir şekilde incelemeleri ve araştırmaları gerekmektedir. Bunların yapılmaması durumunda ceza davalarının sonucunda oldukça ciddi ve önemli meseleler oluşabilecek olup bundan dolayı da büyük hak kayıpları yaşanabilecektir.
Bu sebepler doğrultusunda ceza davaları kapsamında deneyimli olan ve uzmanlaşmış, sorumluluklarını en ince detayına kadar bilen ve buna göre bir yol izleyen bir ceza avukatı ile çalışmak oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Böyle bir ceza avukatından destek almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ceza avukatlarının sorumluluklarından bir diğeri ise müvekkili ile arasında etkili bir iletişim sağlamaktır. Bir ceza avukatı her zaman müvekkiline karşı şeffaf olmak durumundadır. Bunun sebebi müvekkil ile etkili bir iletişim sağlayarak en ufak detayları dahi ceza avukatıyla paylaşarak davanın seyrini olumsuz yönde etkileyecek etmenlere engel olmaktır. Müvekkilin ceza avukatına karşı her şeyi anlatabilmesi ve en ufak detayları dahi vermesi dava anında istenilen sonuca ulaşmayı da kolaylaştıracaktır. Bu nedenle ceza avukatının yargılanma sürecine hâkim olabilmesi, davada konu olan bireyle ya da bireylerle detaylı ve sağlıklı görüşmeler gerçekleştirmesi ve dava dosyası üzerinde oldukça titizlikle ve büyük bir özenle çalışma yapması ve dosyayı incelemesi gerekmektedir.
İyi bir ceza avukatı yasalar tarafından sağlanmış olan yetkiyi ve hakları tamamen bilmeli ve bu hak ve yetkileri kullanırken kesinlikle pes etmemelidir. Küçük ayrıntıları bile görebilme ve delilleri bulma ve sunma konusunda başarılı ve dikkatli olması gerekir. Kanunların sunduğu maddeleri benimsemiş ve çok iyi biliyor olması gerekir. Daha önce dahil olmuş olduğu davalarından edinmiş olduğu tecrübeleri sonraki davalarında da kullanabilme yetisine sahip olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.