İzmir’in Tarihi Yerleri

Gezip dolaşmakla, sokaklarını arşınlamakla kolay kolay bitmeyen bu şehrin izmir tarihi yerleri derinlere doğru katmanlı yapısını daha iyi anlamak için İzmir’in tarihi yerleri iyi bir seyahat başlangıç noktası olabilir.
İzmir tarihi hakkında; MÖ 1. yüzyılda Smyrna ismiyle Yunanli kolonistler tarafından kurulduğu bilinen İzmir, Heredot, Aristo gibi pek çok felsefeci tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. İzmir’deki ilk yerleşimlerin ise MÖ 3000 yıllarında olduğu düşünülmektedir. Gerçekleştirilen kazılarda ilk yerleşimin Antik Bronz Çağı’na tarihlendiği bilinmektedir.
Kent, antik dönemdeki en güçlü çağlarını MÖ 650 ve 545 yılları arasında yaşamıştır. Bu dönemler arasında şehir gerek tarım gerekse ticaret konusunda bölgenin en güçlü noktalarından biri olmuştur.
1620’de İzmir, Osmanlının en önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. 1688 senesindeki güçlü bir depremin ardından yayılan yangın şehre büyük zararlar vermiştir. Hızla yeniden yapılanan İzmir, 18. ve 19. yüzyılda uluslararası bir ticaret merkezi olmuştur.
1923 senesinde yeniden bir yangınla zarar gören şehir, hızlı bir şekilde yapılanmış ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli şehirlerinden biri olmuştur.
İzmir’in en ünlüleri; İzmir’in en önemli buluşma noktası olan Saat Kulesi, artık İzmir’le anılan en ünlü simgelerinden biridir. Kordon, tarihi asansör gibi diğer simge yapıları da unutmamak gerek elbette.
İzmir’in görülmesi gereken bütün noktaları hakkında hazırladığımız detaylı İzmir gezilecek yerler listemizi incelemeden gezi planı yapmayın.
İzmir gezi tavsiyesi; Muhteşem Ege mutfağını denemeden, yamaç paraşütü, rüzgar sörfü gibi heyecanlı sporları yapmadan, Kordon’da yürüyüşe çıkmadan İzmir gezinizi asla tamamlamayın.
İzmir ile ilgili bütün önerilerimizi ve yazılarımızı incelemek için İzmir gezi rehberi sayfamızı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Müzekart; Müzekart ve Museum Pass Ege kartları ile İzmir’deki birçok tarihi yeri ve ören yerini ücret ödemeden ziyaret etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Burası neresi? İzmir şehir merkezinde kale denilince akla gelen tek bir yer var; o da Kadifekale. Kalenin hatırı sayılır bir bölümü yıkılmış olsa da; ayakta kalan kuleleri ve güney duvarları gezilip görülebilir. Bölgenin asıl özelliğinin ise, İzmir Körfezi’ne hakim manzarası olduğunu söyleyebiliriz. Kale ve çevresindeki şehrin MÖ 4. yüzyılda kurulduğu biliniyor. Deniz seviyesinden 186 metre yüksekte konumlanan Kadifekale; 6 kilometrelik toplam alana sahip. 18. yüzyıla kadar yerleşim yeri olarak kullanılmayan bölge, bu tarihten itibaren çeşitli sosyal donatıların yapılmasıyla yerleşime açılmıştır. Halihazırda Kadifekale’de yeterince turistik hareketlilik yok; hatta İzmir yerlilerine sorduğunuzda güvenlik bakımından endişelerini iletebilirler. Neyse ki belediye tarafından Kadifekale’yi İzmir turizmine dahil etmek için iyileştirme projeleri yapılıyor.

Neden gitmeliyim? Son dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde güvenlik izmir konusunda büyük aşamalar kaydedilen Kadifekale, İzmir’in en güzel manzaralarına sahip olmasıyla biliniyor. Eğer cesaret edip bu tarihi bölgeye giderseniz karşınızdaki muhteşem manzaranın tadını sonuna kadar çıkarmalısınız.

Burası neresi? İçindeki hayatın beş yüz yılı aşkın süredir kesintisiz olarak devam ettiği bir kaleden söz ediyoruz. İzmir’in “Sakin Şehir” ya da orijinal adıyla “Citta Slow” markasını yaşatan güzel ilçesi Seferihisar’ın en hareketli yeri burası olabilir. Sığacık Kalesi ve çevresi, özellikle yaz günlerinde dolup taşıyor.

Sığacık Kalesi, köyün liman kısmında bulunmaktadır. Kale, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1521-1522 yılları arasında Osmanlı donanmasının komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından, Rodos kuşatmasına hazırlık olarak inşa edilmiştir. Kalenin inşa edilmesi fikri Piri Reis tarafından Sultan Süleyman’a sunulmuştur.

Kale, antik Yunan kenti Teos’un yakınlarında inşa edilmiştir ve muhtemelen bu kentin kalıntıları kalenin yapımında kullanılmıştır. Kale, üçgen bir yapı üzerine kurulmuştur. Kalenin 3 tane girişinin olduğu tahmin edilmektedir ancak bu girişlerin nerede olduğu bilinmemektedir.

Neden gitmeliyim? Şehrin hem Osmanlı hem de antik dönemine ait kalıntıların bulunuyor olması, Sığacık Kalesi’ni, İzmir’de görülmesi gereken tarihi yerler arasında ilk sıralara taşımaktadır.

Kaçırmayın! Pazar günleri Sığacık Kalesi’nde İzmir’in yöresel lezzetlerini de tadabileceğiniz bir de organik pazar kuruluyor. Sığacık köyünü de gezmeyi ve sakinliği hissetmeyi de ihmal etmeyin tabi ki.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.