Klavye Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Klavye Seçimi

Klavye , bilgisayarda en çok kullandığımız çevre bileşenlerinden birisidir. Bilgisayar başında uzun süreler oturan kişiler için oldukça önemli bir bileşendir.
Özellikle makale yazarları, web sitesi sahipleri ve oyuncular için çok kritik bir bileşendir. Genellikle farklı tipte klavyeler bulunmaktadır. Kablosuz klavyeler, oyuncu klavyeleri ve mekanik klavyeler bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Özellikle makale yazarları, web sitesi sahipleri ve oyuncular için çok kritik bir bileşendir. Genellikle farklı tipte klavyeler bulunmaktadır. Kablosuz klavyeler, oyuncu klavyeleri ve mekanik klavyeler bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Klavye seçimi oldukça önemli bir konu olduğu için detaylı bir araştırma yaptık. Klavye seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için listeledik. Peki, klavye seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Klavye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klavye seçerken oldukça ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Çünkü bilgisayar üzerinde neredeyse en çok kullanacağımız ve elimize temas edecek olan bileşen klavyedir. Sizler için klavye seçiminizi kolaylaştıracak ipuçlarını derledik.

Klavye seçerken bu ipuçlarına dikkat edin;

  • Klavye seçerken ilk öncelikle temel amacınızı belirleyin. Eğer oyun oynayacaksanız, kablosuz bir klavye almanızın hiçbir mantığı yoktur. Hatta oyun sırasında daha geç tepkime vereceği için sıkıntılara sebep olabilir.
  • Ya da tam aksi bir durumda sadece kod yazmak veya yazı yazmak için klavye alacaksanız, makro tuşlara sahip bir oyuncu klavyesi almak mantıklı değildir.
  • Eğer oyuncu klavyesi alacaksanız, klavyenin elinize oturumuna muhakkak dikkat edin. Oyun sırasında mili saniyelik gecikmeler bile sizi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca eğer rahatsız hissederseniz, oyun sırasında dikkatiniz dağılabilir.
  • Klavye üzerinde bulunan makro tuşları iyi inceleyin. Genellikle saçma sapan yerlere konan makro tuşları, oldukça rahatsız edici olmaktadır. Örnek olarak; Esc tuşunun soluna koyulmuş bir makro tuşu, Esc tuşunu bulmanızı zorlaştıracak ve sizi rahatsız edecektir.
  • Klavye seçerken belki de dikkat etmeniz gereken en önemli konu, klavye dilidir. Genellikle ucuz mekanik klavye almak amacıyla, internet üzerinden bazı klavye siparişleri verilmektedir. Yurtdışından gelen klavyelerde “ş, ğ” gibi karakterler maalesef yoktur. Oyunda belki herhangi bir problem çıkarmasa da yazı yazarken oldukça önemli bir problemdir.
  • Klavyelerde marka seçimi oldukça önemlidir. 50 TL ucuz diye bilinmedik bir marka almak doğru değildir. Klavyelerde özellikle Logitech, A4Tech ve ASUS iyi işler çıkarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.